Sürdürülebilirlik

Noi Ege'de iyi tarıma inanan sorumlu ve atıksız bir bahçe. 

Bahçemizin kimyasının temelleri toprak ve su. Bu nedenle öncelikle toprağı kontamine edecek, verimini bozacak sistemik ot ilaçları gibi maddeler kullanmıyoruz. Toprağın üstünü bir naylon teknolojisi ile örtüyoruz. Yabani otlarla doğal bir şekilde, kimyasal kullanmadan savaşıyoruz.Sulama yaparken ise toprak daha uzun süre nemli kalıyor, buharlaşma azalıyor. Dolayısıyla ağaçlar daha az suya ihtiyaç duyuyor ve suyu daha verimli kullanmış oluyoruz.

Naylonun yüzeyde kalan, ağaca bakan tarafı beyaz olduğu için toprak da daha serin kalıyor. Naylonun beyaz renkte olması ise gün ışığını yapraklara yansıtarak zararlı sineklerin popülasyonunu azaltıyor.Tüm bu doğal ve doğru neden-sonuç ilişkisini kurduğumuz yöntemler sayesinde biz gerekli olmadıkça ilaç, kimyasal kullanmadan, iyi tarım yapıyoruz. Her hasat sonunda kalıntı analizlerimizi yapıyor; her seferinde 0 kalıntı bir hasat sonucunu almaya devam ediyoruz.

Kuraklığa karşı ve su tasarrufu etmek için kurduğumuz, kışın yağmur sularının da desteği ile doldurduğumuz bir göletimiz var. Ağaçlarımızın su ihtiyacının büyük bir kısmını bu göletimizden karşılıyorz. Ayrıca sulama depomuzun çatısına kurduğumuz güneş enerji sistemimiz mevcut. Elektrik tüketimimizin büyük bir kısmını bu sistem sayesinde yapıyoruz ve sulamada sürdürülebilir enerji kullanıyoruz.

Atıksız üretimimizin bir güzel örneği, Türkiye’nin ilk ve tek badem proteini olan Noi Badem Protein Tozu. Noi Badem Protein Tozu aynı zamanda içeriğinde sadece tek bir malzeme olan, aroma, koruyucu içermeyen bir bitkisel protein tozu da diyebiliriz. Noi Badem Protein Tozunu hazırlarken bademlerin soyduğumuz zarını çifliğimizdeki dostlarımıza yem olarak veriyoruz. Beyaz bademlerin yağını çıkarıp toz haline getiriyor, çıkardığımız yağı yemeklerinize lezzet katması için şişeliyoruz. Elimizde yüksek proteine sahip besleyici ve nefis bir toz kalıyor.